piątek, 22 lutego 2013

Zawał serca, udar mózgu i inne choroby o których warto wiedzieć

ZAWAŁ SERCA - część mięśnia sercowego obumiera. Może dojść do zaburzeń rytmu serca, upośledzenia jego pracy i zdolności do pompowania krwi. 
Jeżeli serce po zawale jest dość słabe może dojść wówczas do tzw. NIEWYDOLNOŚCI SERCA - co oznacza, że nie będzie ono pompowało tyle krwi ile potrzeba. Aby rozpoznać niewydolność serca u pacjenta musza występować typowe objawy i cechy tego schorzenia oraz potwierdzone  podczas badania USG uszkodzenia lewej komory serca. Najczęstszymi przyczynami takich niedomagań są: choroba wieńcowa (niedokrwienna), nadciśnienie tętnicze, wada zastawkowa, infekcje mięśnia sercowego. 
Zwróćmy teraz uwagę na ciśnienie tętnicze - wysokie ciśnienie (nadciśnienie) jest dla mięśnia sercowego niczym ciężar, z którym musi sobie poradzić, przeforsować. Im ten ciężar jest większy tym serce wykonuje większą pracę. Skoro serce jest mięśniem - to pracując ponad własne siły - powiększa się podobnie jak no. mięśnie szkieletowe. Jest to tzw. PRZEROST MIĘŚNIA SERCOWEGO. W efekcie serce zużywa więcej tlenu oraz energii co prowadzić może do jego niedotlenienia - tzw. CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA.

NADCIŚNIENIE jest często lekceważonym przez pacjentów objawem - nieleczone może uszkadzać nie tylko serce, ale również mózg, oczy, nerki i tętnice. W wyniku nadciśnienia ściany tętnic poprzez zwiększenie swojego napięcia stają się sztywne i mało elastyczne. Twardnieją przez co ulegają znacznemu osłabieniu. Tętnica może pod wpływem napięcia wytworzyć uwypuklenie w postaci TĘTNIAKA. 

Nadciśnienie nasila również rozwój MIAŻDŻYCY, co może prowadzić do groźnego zamknięcia naczynia krwionośnego poprzez zakrzepy lub blaszki miażdżycowe. Gdy do tego dojdzie w obrębie naczyń wieńcowych okalających serce, mówimy o ZAWALE MIĘŚNIA SERCOWEGO. Powikłaniami nieleczonego nadciśnienia mogą być: udar, tętniak aorty, krwawienie do oka, uszkodzenie nerek, zwężenie tętnic obwodowych. 

UDAR MÓZGU (apopleksja) - jest to uszkodzenie mózgu, objawiające się nagłą niemożnością poruszania kończynami - swego rodzaju paraliż / niedowład. Zazwyczaj obejmuje jedną stronę ciała. Charakterystyczne są dla udaru zaburzenia mowy i czucia oraz opadająca powieka lub kącik ust po jednej stronie. Wyróżniamy następujące rodzaje udaru:
  • udar niedokrwienny - polega na zatkaniu tętnicy, a co za tym idzie odcięciu dopływu krwi i transportowanego wraz z nią tlenu.
  • udar krwotoczny - dochodzi do przerwania ciągłości ściany tętnicy i krwawienia do mózgu. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum