piątek, 22 lutego 2013

Świadomy sen - LD (ang. Lucid Dream)

Czy marzyłeś kiedyś o tym by śnić świadomie? Móc spotykać w snach bliskie ci osoby, latać jak ptak lub spełniać swe marzenia? A może kiedyś udało ci się to zrobić? zapewne tak. Przypadkowo dzieje się to zwykle tuż przed przebudzeniem. Gdy znajdujesz się na granicy jawy i snu świadomie przeciągając swój sen. 

Statystycznie około 25% osób doświadczyło w swym życiu świadomego świadomego snu. Jest to możliwe, że nagle, bez żadnego przygotowania odzyskamy świadomość w trakcie snu. Niewiele osób wie jednak, że możliwe jest by nauczyć się kontrolować własne sny. Nic nie przychodzi w prawdzie od razu. Umiejętność ta wymaga wielu ćwiczeń i cierpliwości. Niektórym udaje się szybciej, a inni czekają miesiącami na pożądany efekt. Przeszkodą jest najczęściej strach, który zniechęca ludzi do wypróbowania tej nowej aczkolwiek naturalnej umiejętności naszego umysłu. 

Świadomy sen określany jest skrótem LD (z ang. Lucid Dream). Podczas świadomego snu kierować można przebiegiem własnych wizji sennych, a śpiący zdaje sobie sprawę, że śni. Istnieje wiele technik nauczenia się świadomego śnienia dostępnych w internecie.

Paraliż senny - jest naturalnym "etapem" naszego zasypiania. Ogarnia całe nasze ciało, choć normalnie nigdy o nim nie wiemy. Podczas paraliżu sennego nasze mięśnie są w stanie niemocy. To dzięki niemu podczas gdy śnimy o jeździe na rowerze czy np. skakaniu - możemy leżeć na łóżku spokojnie zamiast ruszać nogami czy rękoma. Dzięki niemu również nie powtarzamy na głos własnych dialogów ze snu. Prawda że jest potrzebny? Szacuje się, że około 30 % osób doświadczyło świadomie podczas przebudzania paraliżu sennego. Wynika to z tego, że niekiedy organizm zbyt szybko przejdzie ze snu w stan czuwania i zdążymy zaobserwować to zjawisko.

Świadomemu śnieniu może towarzyszyć niekiedy zjawisko fałszywego przebudzenia. Śniący myśli, że przebudził się i jest w normalnym stanie jawy jednak nadal śni. Sen jest zazwyczaj bardzo realistyczny. W tym śnie wykonuje np. normalne codzienne czynności. Może nam się wydawać, że wyłączyliśmy budzik i wstajemy robić śniadanie. Potem ubieramy się, myjemy i do pewnego momentu nic nie wzbudza podejrzeń, że nadal śnimy. Po chwili jednak orientujemy się, że nie jest to jawa i budzimy się.

Świadome śnienie jest zagadnieniem bardzo interesującym jednak wymaga trochę naszej pracy.

1 komentarze:

  1. W sumie nad tymi sprawami ja jeszcze póki co się nie zastanawiałem, ale wiem, że nie zawsze jestem w stanie poradzić sobie z niektórymi problemami. Właśnie dlatego jestem przekonany, że przede wszystkim w poradni psychologicznej https://psycholog-ms.pl/ zawsze mogę liczyć na właściwą pomoc.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum