niedziela, 24 lutego 2013

Rodzaje cellulitu i co go powoduje

Nim zaczniesz walkę z cellulitem musisz rozpoznać jaki jest jego typ. Każdy potrzebuje innego rodzaju diety i zabiegów. Wyróżniamy 3 główne rodzaje cellulitu: wodny, tłuszczowy, cyrkulacyjny". Oto krótka charakterystyka każdego z nich.

CELLULIT WODNY 

Może występować często u osób nie cierpiących na otyłość czy nadwagę. Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowy obieg krwi oraz limfy w tkankach. Wówczas dochodzi do zatrzymywania się wody w organizmie i obrzęku tkanek, głównie w okolicy ud, bioder i brzucha. Jest to bardzo niekorzystne dla skóry bowiem tkanka jest mniej dotleniona, gorzej ukrwiona (w wyniku zaburzonego mikrokrążenia). Mniej dotlenione i ukrwione komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić w sobie toksyny. Dla cellulitu wodnego charakterystyczny jest lekki ból podczas ściśnięcia tkanki oraz na chwilę po puszczeniu. Skóra jest widocznie pofałdowana podczas uciśnięcia lub napięcia mięśni. Jest również napięta co może przyczyniać się do powstawania rozstępów. Często również przy cellulicie wodnym może dochodzić do opuchnięcia kostek u nóg i łydek. Pomocny jest drenaż limfatyczny i odpowiednie ćwiczenia, dobrze jest również wypoczywać leżąc z uniesionymi nogami kiedy tylko mamy taką możliwość. Trzeba również unikać nadmiaru soli w diecie. 

CELLULIT TŁUSZCZOWY

Ta odmiana występuje zazwyczaj u osób z nadwagą. Podczas tycia w naszych komórkach tłuszczowych gromadzą się węglowodany i kwasy tłuszczowe. Zazwyczaj tworzące się triglicerydy rozpadają się, jednak gdy organizm nie będzie nadążał za dostarczanymi tłuszczami proces ten zostanie zaburzony i składniki zaczną odkładać się w komórce skutkując powiększaniem się komórek tłuszczowych. Powiększone komórki tłuszczowe zaobserwować możemy ściskając w palcach swoją tkankę. Widoczne wybrzuszenia i dołeczki są przez nas bardzo niepożądanym efektem 
estetycznym. Często wstydzimy się założyć krótkiej spódniczki czy obcisłych spodni. Ściskanie tkanki może powodować ból, gdyż powiększone komórki uciskają zakończenia nerwowe. Przy tym typie cellulitu bardzo zalecane są ćwiczenia, dieta nisko-tłuszczowa, stosowanie dostępnych na rynku kosmetyków (zwłaszcza z zawartością kofeiny), zaleca się również masaż szorstką rękawicą podczas kąpieli i naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą. 

CELLULIT CYRKULACYJNY

Jest najbardziej skomplikowanym typem cellulitu do usunięcia ponieważ stanowi kombinację powyższych dwóch typów cellulitu. 



0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum