niedziela, 17 lutego 2013

Prawdy i mity na temat trądziku

Czy też często słyszysz od rodziny, znajomych, czy też w telewizji co masz jeść a czego nie by pozbyć się lub nie zaostrzyć wstydliwego problemu? Często pod natłokiem dobrych rad dochodzimy do wniosku, że nie powinniśmy jeść prawie niczego by nie pogorszyć istniejącej już sytuacji. Sprawdź, co jest dobrą radą, a co tylko utartym mitem. 



Ostre przyprawy, czekolada i tłuste jedzenie przyspiesza powstawanie pryszczy - FAŁSZ
Powstawanie krostek stymulują jedynie produkty spożywcze i owoce zawierające dużą ilość jodu. Nie ma natomiast udowodnionych przesłanek, że przestrzeganie diety likwiduje problem trądziku oraz że zła dieta go nasila. 

"Nie maluj się, nasilisz trądzik" - PRAWDA
Kładąc na twarz podkład a co gorsze stosując pod niego dodatkowo tłusty krem i bazę pod makijaż - zatykasz pory. Uniemożliwiasz skórze naturalne wydzielanie sebum w wyniku czego pojawiają się nowe stany zapalne. Duże znaczenie odgrywa również jakość używanych kosmetyków. 

Pigułki antykoncepcyjne łagodzą trądzik - PRAWDA
W dzisiejszych czasach są pigułki antykoncepcyjne, które mimo swego pierwotnego przeznaczenia - przepisywane są przez lekarzy dermatologów jako lek na trądzik. Warto jednak przemyśleć przed podjęciem kuracji fakt, że przyjmując stale tabletki hormonalne zahamujemy problem trądziku tylko na pewien okres, a nasza wątroba może zostać znacznie obciążona przez przyjmowane leki. Pigułki okazują się pomocne, gdyż dzięki regulacji gospodarki hormonalnej zmniejszają ilość wydzielanego sebum, które zatykając pory wywołuje stany zapalne skóry. Nie należy jednak przypisywać trądzikowi podłoża hormonalnego. 

Długotrwałe leczenie trądziku antybiotykiem szkodzi zdrowiu - FAŁSZ
Zależy to oczywiście od naszego lekarza. Zwykle, dobry lekarz podaje początkowo pełne dawki antybiotyku, a potem porcje znacznie mniejsze. W końcu lekarz powinien mieć na celu to by nam pomóc a nie zaszkodzić. Terapia antybiotykowa okazuje się często jedyną metodą by pozbyć się problemu. 

Trądzik nie jest przyczyną braku odpowiedniej pielęgnacji skóry - PRAWDA
Trądzik jest stanem zapalnym skóry, który powstaje przez głównie 3 czynniki: nadmierna produkcja sebum, nieprawidłowe naturalne rogowacenie naskórka, bakterie. 

Wyciskając krostki pogarszasz problem - PRAWDA 
Narażasz się na powstawanie blizn i przebarwień, które często mogą już pozostać nie do usunięcia naturalnymi metodami. Owszem, zabiegi pielęgnujące, a także oczyszczające skórę można wykonać jedynie powinno się to odbywać przy użyciu specjalnego sprzętu w gabinetach kosmetycznych. 

Ekspozycja ciała na słońce łagodzi trądzik - FAŁSZ 
Nie da się zaprzeczyć, że kąpiele słoneczne czy wizyta w solarium poprawiają stan skóry objętej trądzikiem, gdyż wysuszają wypryski już istniejące. Szybko jednak można się przekonać, że stan ten jest krótkotrwały po czym następuje nasilenie objawów i widoczne pogorszenie stanu skóry, która pobudzona promieniami UV produkuje jeszcze więcej sebum. 

Trądzik może powracać, a skłonność do niego może być zapisana w genach - PRAWDA
Trądzik jest chorobą bardzo uciążliwą i gdy wydaje się nam, że już wszystko jest dobrze - pod wpływem stresu czy nieprzestrzegania zasad ograniczonego korzystania ze słońca - powraca. Nawrót może mieć miejsce po kilku miesiącach, a nawet latach! Często problem ten może pojawić się w trakcie ciąży przy czym ustępuje zwykle po urodzeniu dziecka. Co zaś tyczy się skłonności genetycznych, ryzyko powstania trądziku u dziecka jest znacznie wyższe, gdy w młodości mieli go matka lub ojciec. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum