środa, 27 lutego 2013

Tarczyca - udział w gospodarce wapniowej organizmu


Tyroksyna – hormon tarczycy w skład którego wchodzi aminokwas tyrozyna. Przemiana tyrozyny w tyroksynę zależy od obecności jodu i selenu. Ich brak może prowadzić do niedoboru tyroksyny bądź obniżyć jej poziom, choć niedobór obu pierwiastków jednocześnie jest bardzo rzadko spotykany. Często natomiast spotykana jest niedoczynność tarczycy , której objawami są: przybieranie na wadze, zahamowanie aktywności psychicznej i fizycznej, ospałość, zaparcia, grubienie skóry. U wielu ludzie u których podejrzewa się to zaburzenie, poziom tyroksyny ma  wartość graniczną, ale po podaniu niewielkich dawek tego hormonu następuje znaczna poprawa stanu zdrowia.
Tarczyca produkuje także hormon odpowiedzialny za utrzymanie równowagi wapnia w organizmie – kalcytoninę. 
Kalcytonina współpracuje z parathormonem (PTH) wydzielanym przez gruczoły przytarczyczne. Są to 4 małe gruczoły położone blisko tarczycy , produkowany przez nie PTH przekształca witaminę D w aktywny związek, który podnosi poziom wapnia we krwi. 
Większość zasobów wapnia w organizmie rozmieszczona jest w kościach, ale niewielka ilość znajduje się także we krwi i w komórkach. 
Wapń jest niezbędny do pracy komórek nerwowych i mięśniowych. PTH powoduje wchłanianie wapnia z kości, a kalcytonina działa przeciwstawnie. Można więc powiedzieć , że działanie obu hormonów jest antagonistyczne.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum