czwartek, 21 lutego 2013

Szczawiany w moczu a kamica nerkowa

Szczawiany w moczu - źle gdy się w nim pojawiają. Mogą się ujawnić w badaniu ogólnym (mikroskopowym) moczu. Osoba analizująca dostrzega je często pod mikroskopem jako charakterystyczne kwadratowe struktury z krzyżykiem na środku (jak na zdjęciu) lub podłużne kryształy o zaostrzonych końcach. Wynika to głównie z ich charakterystycznej struktury krystalicznej. 

Kwas szczawiowy powstaje zazwyczaj w procesach metabolicznych toczących się w naszym organizmie, a właściwie w wątrobie. Następnie wydalany jest on w dużym stopniu przez nerki, jednakże gdy jest go zbyt dużo może się on gromadzić prowadząc do powstania kamicy nerkowej lub piasku. W zaostrzonym stanie, gdy obecne są bardzo liczne szczawiany wapnia w moczu, może to prowadzić do wydalania moczu z krwią i świadczyć o stanie zapalnym nerek (brunatne zabarwienie moczu). Poziom szczawianów określić można dokładniej przez dobową zbiórkę moczu (DZM). Za wartość prawidłową przyjmuje się zwykle ok. 45 mg / dobę. 

Skąd tak wysoka ilość szczawianów w moczu?

Wynik podwyższony może być skutkiem wrodzonych defektów metabolicznych, jednakże może się zdarzyć, że sami dostarczamy organizmowi zbyt dużo szczawianów z pożywieniem. Produkty, których spożywanie powinniśmy ograniczyć do minimum mając nieprawidłowy wynik to:
  • szczaw - zupę szczawiową powinno się spożywać z jajkiem, gdyż neutralizuje ono szczawiany
  • rabarbar
  • szpinak
  • papryka
  • czekolada
  • pomidory
  • nadmierne ilości witaminy C 
Na rynku dostępne są preparaty neutralizujące szczawiany dostarczane z pokarmem, możemy o nie zapytać w każdej dobrej aptece. 

Profilaktyka:

Co ciekawe: Owoc o nazwie żurawina sam zawiera wprawdzie spore ilości szczawianów jednakże  w badaniach wykazano, że dzienne wypijanie około 500 ml soku z żurawin skutkuje obniżeniem wydalania   szczawianów z moczem, aż o 31%. Spada również poziom wysycenia moczu szczawianami wapnia. Dlaczego tak się dzieje? - otóż w owocach żurawiny zawarty jest kwas chinowy. Zostaje on wydalany z moczem w postaci niezmienionej. Jego obecność zakwasza lekko mocz co utrudnia łączenie się szczawianów z jonami wapnia i fosforu w nierozpuszczalne związki, które są właśnie przyczyną tworzenia kamieni nerkowych.. Sok z żurawiny należy jednak stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem, gdyż przy bardzo wysokim stężeniu szczawianów w moczu może się on okazać niezalecany. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum