poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Bolą nogi? - sięgnij po preparat z kasztanowca

Bóle nóg to problem wywołany często złym stylem życia - długotrwałe chodzenie na obcasach, siedzący tryb życia, brak ruchu. Pierwszymi objawami mogą być ból w okolicy łydek, uczucie ciężkości nóg, puchnięcie kostek. Świadczy to o początkach problemów z  krążeniem. 

Poprzez pracę siedzącą przyczyniamy się do zastoju krwi co sprzyja rozwinięciu stanu zapalnego naczyń żylnych. Efektem jest rozszerzanie ścian żylnych, a nastepnie uszkodzenie ich ścian. Potwierdza to powiedzenie, że: "ładne nogi - to zdrowe nogi" - gdyż w stanie bardziej zaawansowanym powstają najpierw drobne naczynka, a później żylaki. Żylaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - stan zapalny rozprzestrzenia się, mogą powstawać krwawe wybroczyny lub trudno gojące się rany. 

Czym pracujemy na problem z żylakami?

  • siedzący lub stojący tryb życia 
  • uwarunkowania genetyczne
  • otyłość i ciąża - gdyż powodują obciążenie dolnej partii ciała
  • dieta uboga w wit. C potrzebną do wzmacniania naczyń krwionośnych
  • chodzenie na wysokich obcasach
  • hormonalna terapia zastępcza

Jak temu zaradzić?

Niezwykle ważna jest profilaktyka jednak nie każdy o niej pamięta. Po długiej siedzącej czy stojącej pracy powinno się poleżeć przez jakiś czas z uniesionymi nogami by poprawić odpływ krwi. Doskonałą formę profilaktyki dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka stanowią rajstopy przeciwżylakowe. Są one dostępne na rynku z uwzględnieniem różnej siły ucisku nogi: relaksujące, masujące, lecznicze. 

Jeśli na nogach pojawią się już obrzęki, pajączki i zylaki - powinno się zastosować preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca działający przeciwzapalnie. Dobre rezultaty daje połączenie tabletek zawierających w swym składzie escynę i rutynę - z maściami na bazie wyciągu z kasztanowca. Zaskutkuje to poprawą elastyczności naczyń krwionośnych i wzmocnieniem ich ścian. 

Zmiany zapalne zmniejszą równiesz maści na bazie wyciągu z nagietka i arniki, a w przypadku bólu zastosować można niesterydowe substancje przeciwzapalne. Najlepiej jednak zawsze skonsultować własny przypadek z lekarzem pierwszego kontaktu lub z farmaceutą, który zaleci odpowiednie stosowanie leku. 

Fitoterapia

W przypadku osób, które cierpią już na zapalenie żył oraz w początkowej fazie zespołu pozakrzepowego zaleca się bardziej złożone preparaty na bazie wyciągów ziołowych. Wzmacniają one i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych przez co zmniejszają obrzęki i siniaki, a dodatkowo poprawiają zaopatrzenie krwi i tkanek w tlen. Leki takie powinny zawierać przede wszystkim escynę pochodzącą z kasztanowca a dodatkowo wyciągi uzupelniające tj. zioła: wąkrotka azjatycka (nasila syntezę kolagenu, regenerując tkankę łączną skóry) oraz ruszczyk kolczasty - zmniejsza napięcie układu żylnego. Preparaty zawierające diosminę również powinny być stosowane u osób już posiadających problemy z krążeniem kończyn dolnych. profilaktycznie najlepiej jest stosować proste preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca oraz nie zapominać o aktywności fizycznej. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz