niedziela, 14 kwietnia 2013

Wpływ pola magnetycznego na samopoczucie

Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że na jego samopoczucie i niektóre procesy zachodzące w organizmie wpływ może mieć pole magnetyczne. Jednymi z objawów negatywnego wpływu pola magnetycznego na nasze ciało mogą być zaburzenia snu, dekoncentracja, pogorszenie się wzroku, zmiana ciśnienia krwi, zmiana poziomu hormonów, rozregulowanie cyklu menstruacyjnego, pojawia się możliwość częstszych poronień, zmęczenie nieadekwatne do wykonanego wysiłku. Udowodniono także, że pole magnetyczne powoduje w naszym organizmie wzbudzenie atomów i cząsteczek, co skutkuje zwiększeniem ich aktywności i przyspieszeniem metabolizmu komórek w organizmie człowieka. Rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi. 
Często, pole magnetyczne zaburzone jest przez sztuczne pola innych urządzeń. Mówiąc o organizmach żywych nie mam na myśli tylko ludzi ale także ptaki, inne ssaki czy chociaż by pszczoły które mają wrodzony zmysł magnetyczny. Co mam na myśli mówiąc "zmysł magnetyczny". Otóż, pszczoły zawierają w swoim ciele narząd, z namagnetyzowanymi drobinami. To dzięki nim są w stanie odnajdywać kierunki świata wykorzystując pole magnetyczne. Teoria ta nie jest tak do końca wiarygodna dla ptaków, bo przecież pozycja każdego bieguna co roku się zmienia, więc można przypuszczać, że mają one własne wewnętrzne systemy korygujące, lub też "kompasy", którymi kierują się w oparciu o zachody słońca. Krąży także teoria, jakoby ptaki miały zdolność widzenia pola magnetycznego Ziemi dzięki reakcji chemicznej zależnej od słabego pola magnetycznego. Ulega jej tzw. kryptochinon. 

Istnieją także inne zwierzęta takie jak nietoperze, czy żółwie morskie, którym pole magnetyczne bardzo pomaga w orientowaniu się w terenie. Magnetyzm pozwala im ustalić pozycję graficzną na podstawie małych zmian pola magnetycznego Ziemi, mogą stwierdzić w jakim miejscu się znajdują. Pozwala im to szybciej osiągnąć cel swojej wędrówki.

0 komentarze:

Prześlij komentarz