Miażdżyca zjawia się naszym życiu znienacka. Często nie zdajemy sobie sprawy, że rozwija się naszym organizmie. Choroby krążenia nie bolą dlatego też miażdżyca o sobie nie sygnalizuje. U kogo rozpozna się miażdżycę w stosunkowo wczesnym stadium może zaliczyć się do grona szczęśliwców, gdyż często na diagnozę może być już za późno. Nagle chory zaczyna odczuwać silny, rozpierający i piekący ból za mostkiem i okazuje się, że każda sekunda dzieli go od życia lub śmierci. Wówczas decyduje już o dalszym życiu czas przyjazdu karetki i to będziemy w stanie ją wezwać.
MIAŻDŻYCA (arterioskleroza) - nadciśnienie tętnicze i wysoki cholesterol są objawami które wystarczą do podejrzewania rozwoju miażdżycy. Polega ona na odkładaniu się w ścianach naczyń złogów w postaci blaszek lipidowych w połączeniu z jonami wapnia. Miażdżyca jest chorobą przewlekłą. Odkładanie blaszek miażdżycowych powoduje nie tylko stwardnienie naczyń krwionośnych i obniżenie ich elastyczności ale również może być przyczyną zamknięcia światła tętnicy.
Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się różne czynniki: takie nad którymi nie mamy kontroli jak np. wiek, płeć - częściej dotyka mężczyzn, czy uwarunkowania genetyczne. Są jednak czynniki które częściowo możemy kontrolować przez wdrożenie odpowiedniej diety lub terapii farmakologicznej :
- hipercholesterolemia - zbyt wysoki cholesterol
- cukrzyca
- palenie papierosów
- nadciśnienie tętnicze
Zawał serca powstający w wyniku zamknięcia światła naczynia dotyczy szacunkowo 100 osób rocznie. Zdecydowanie niesprzyjającym czynnikiem dla naszego układu jest stres. Miażdżyca nazywana jest często chorobą cywilizacyjną, czy też "chorobą naszych czasów" bowiem przyczyniają się do niej stres, nieustanny pośpiech, jedzenie w biegu, częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze jak fast food, a co za tym idzie nadwaga.
CO POWINNO ZWRÓCIĆ NASZĄ UWAGĘ?
Ciśnienie tętnicze wyższe niż dopuszczalne:
- dopuszczalne 140/90 mm Hg
- prawidłowe 120/80 mm Hg
Zbyt wysoki cholesterol:
- całkowity 190 mg/dL (prawidłowo <200 mg/dl)
- LDL tzw. zły cholesterol - dopuszczalny max. 100 mg/dl
- HDL tzw. dobry cholesterol - dobry powyżej 40 mg/dl
Dieta w miażdżycy:
Dla serca i naczyń tętniczych zaleca się bardzo dietę śródziemnomorską co potwierdzają naukowe badania. Zaleca się tym samym spożywanie dużych ilości ryb, warzyw owoców, ziół, cielęciny czy baraniny. Dodatkowo można również sięgać po preparaty błonnikowe, zieloną herbatę - neutralizuje wolne rodniki, witaminy - szczególnie A, C, E również chroniące przed wolnymi rodnikami, produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 oraz suplementy obniżające poziom złego cholesterolu.
0 komentarze:
Prześlij komentarz