Choroba wrzodowa żołądka polega na tworzeniu się płytszych lub głębszych ubytków w błonie śluzowej żołądka. Głównie powstają w wyniku zakażenia bakterią Helicobacter pylori (widocznej na zdjęciu) lub w wyniku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Chory odczuwa zwykle piekący ból w podbrzuszu. Nie ma również apetytu. Szacuje się, że na chorobę wrzodową cierpi 10 - 15 % dorosłych.
- kwaśne lub gorzkie odbijanie
- czkawka
- brak apetytu połączony ze spadkiem masy ciała
- wzdęcie
- niesmak w ustach
- na przemian zaparcia i biegunki
- zgaga - uczucie pieczenia za mostkiem
- nudności, niekiedy wymioty
Czy mleko pomaga na wrzody ?
Zgaga oraz kwaśny niesmak w ustach są spowodowane nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego o silnie niskim pH. Jako że śluzówka żołądka jest uszkodzona przez ubytki, chory odczuwa również piekący ból w żołądku. Często na neutralizowanie kwaśnej treści żołądka przepisywano i przepisuje się wypijanie mleka bądź stosowanie specjalnych mleczek. Nie jest to jednak decyzja trafna, gdyż w prawdzie wypicie mleka zobojętni na chwilę kwas żołądkowy jednakże pobudzi wydzielanie gastryny.
GASTRYNA - jest hormonem żołądkowo-jelitowym, odpowiedzialnym za motorykę żołądka i jelit. Jego zasadniczą funkcją jest również pobudzanie wydzielania soku żołądkowego.
Jaki zatem wniosek? Picie mleka jedynie na moment zobojętni kwas żołądkowy po czym pobudzi jeszcze większe wydzielanie soku żołądkowego.
Kto choruje?
Chorować mogą zarówno dzieci (nawet małe) jak i dorośli (wrzody dwunastnicy najczęsciej 40-50 r.ż., wrzody żołądka 50-60 r.ż.). Często gdy zmiana jest łagodna dorosły nie zdaje sobie nawet sprawy z jej istnienia. szacuje się, że ok 10% dorosłej populacji ma choćby niewielkie zmiany wrzodowe. Co do wrzodów dwunastnicy mężczyźni zapadają na tę chorobę dwa razy częściej. Ranki i niewielkie owrzodzenia mogą goić się samoistnie bez środków farmakologicznych, jednak przy większych zmianach konieczne jest leczenie.
Jaka dieta?
Unikaj: kawy, mocnej herbaty, napoi gazowanych, cytrusów, potraw ciężkostrawnych i wzdymających (w tym roślin strączkowych, grzybów, dań kapustnych, cebuli), czekolady, potraw smażonych i tłustych.
To możesz jeść: kasze, kawę zbożową, twarożki, kisiele, galaretki, chude mięso gotowane, pieczywo jasne jednak nie bardzo świeże, najlepiej spożywać je na 2, 3 dzień.
Jak sobie pomóc domowymi metodami?
- siemię lniane - po zaparzeniu ma śliską konsystencję. Wystarczy, że około 2 łyżeczek zalejesz wrzątkiem i pozostawisz na około godzinę. Pijąc je między posiłkami zapewnisz ochronę swemu żołądkowi. Co ważne, siemię jest bardzo tanie i łatwo dostępne w każdej aptece. Dostępne jest także siemię mielone - zaparza się ono szybciej niż siemię niezmielone.
- napar z ziaren kozieradki - kup w aptece ziarna kozieradki pospolitej, zalej wrzątkiem na około 5 minut i po ostygnięciu pij. Najlepiej herbatkę taką pić 2 razy dziennie.
- popularna kuracja sokiem kapuścianym - wymieszać 6 łyżek wody z 1 łyżką kwasu z kapusty, pić co godzinę 1 łyżkę. W przerwach co 2 godziny zjadać dodatkowo 1 łyżkę świeżego twarogu.
fajny tekst, słyszałam już o siemieniu lnianym ale o koziradce i o soku z kapusty już nie, do tej pory ratowała mnie tylko Galospa ale spróbuje poszerzyć repertuar sposobów na wrzody
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMleka zresztą osoby dorosłe podobno nie powinny pić.. :) Polecam zajrzeć na stronę laboratorium i poczytać nieco na ten temat http://www.euroimmundna.pl/nietolerancja-pokarmowa. Słyszałam również o dobrych właściwościach rumianku na wrzody.
OdpowiedzUsuń