piątek, 1 marca 2013

Witaminy inne składniki pokarmowe dla twojej urody

ZWALCZ CELLULIT dzięki witaminie B6, manganowi i fosforowi!


WITAMINA B6 

Rozbija tkankę tłuszczową, ze względu na swą rolę w metabolizmie białek i tłuszczów. Dostarczając ją w nadmiarze nasz organizm będzie sprawniej spalał tkankę tłuszczową pomagając nam pozbyć się również uporczywego cellulitu, który jest zmorą wielu kobiet. 

Produktami, które zawierają szczególnie dużo tej witaminy są: drożdże, kukurydza, kiełki pszenicy, otręby zbożowe, wątróbka, kapusta, marchew, owoce, ryby (łosoś). Kierując się wyborem łososia należy wybierać wbrew pozorom tego o mniej intensywnej barwie - będziemy mieli pewność, że jest to łosoś naturalny. 

WYBIERAJ WITAMINĘ B6 JEŚLI CHCESZ MIEĆ ZGRABNĄ SYLWETKĘ

Dzienna dawka tej witaminy powinna wynosić od 1,6-1,8 mg co stanowi odpowiednik około 80 dag kapusty kiszonej bez soku, 15 dag łososia, 75 dag selera lub 30 dag awokado. Każda z wymienionych tu porcji posiada już dawkę witaminy zaspokajającą dzienne zapotrzebowanie. 



MANGAN

Pomaga zachować dobrą sylwetkę gdyż usprawnia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn.Jest on aktywatorem enzymów trawiennych. Odgrywa dużą rolę  w spalaniu węglowodanów i tłuszczów - wtedy pochodzące z nich kalorie nie mają szansy przekształcić się w niechciany przez nas tłuszczyk i odłożyć się w niepożądanych miejscach. 

Źródła manganu: orzechy, ziarna zbóż, szpinak, rośliny strączkowe, jarmuż, jeżyny, banany, buraki. Zaleca się dzienne spożywanie manganu od 2-5 mg. Dawka taka znajduje się w jednej porcji: buraków ok 20 dag, 75 g soi, 40 dag bananów, porzeczek lub jeżyn. 

NAJLEPSZYM ŹRÓDŁEM SĄ NIEPRZETWORZONE PRODUKTY POCHODZENIA ROŚLINNEGO. 



FOSFOR

Przyspiesza spalanie tłuszczu, bierze udział w procesach przemiany energii. Uwalnia energię z białek, tłuszczy i węglowodanów. Jest ważny również dla prawidłowej pracy nerek, a co za tym idzie wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i nadmiaru wody. Dzięki niemu tkanka objęta cellulitem, przy regularnym dostarczaniu go do organizmu traci swój gąbczasty wygląd. 

Fosfor znajduje się w ananasach, owocach jagodowych, grejpfrucie, figach, serach żółtych, morelach. 
Dzienna wskazana dawka to około 800 mg co = ok. 30 dag ryb lub wołowiny, 60 dag fig, lub 4 kromki chleba razowego. 

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE FOSFOR DZIAŁA JEDYNIE PRZY WSPARCIU WITAMINY D I WAPNIA. 



DIETA ODMŁADZAJĄCA SKÓRĘ - nie istnieje bez cynku, biotyny, witaminy A i E

CYNK - wspomaga odnowę naskórka i nie tylko!

Cynk jest pierwiastkiem śladowym, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu i odbudowie naskórka. Wspomaga również mineralizację kości i procesy metaboliczne organizmu. Reguluje ilość wydzielanego przez skórę sebum oraz ma korzystny wpływ na równowagę hormonalną dzięki czemu łagodzi zmiany trądzikowe. Korzystnie wpływa nie tylko na stan skóry, ale również włosów i paznokci. Przyspiesza gojenie ran, hamuje proces powstawania wolnych rodników, niezbędny do syntezy białek i kwasów nukleinowych, zwiększa produkcję plemników, szczególnie wskazany dla mężczyzn: wspomaga płodność i aktywność seksualną, przeciwdziała chorobom prostaty. Wspomaga on również leczenie takich chorób jak schizofrenia i depresja. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie trzustki i wydzielanie przez nią insuliny oraz utrzymanie stałego stężenia cholesterolu i witaminy A w organizmie. Wykazano również, że łagodzi on objawy przeziębienia. Jego obecność w diecie jest niezbędna w czasie ciąży, gdyż bierze on udział w wytworzeniu narządów wewnętrznych płodu. Cynk przeciwdziała także tworzeniu się wrzodów żołądka. Zaliczany jest do grupy silnych przeciwutleniaczy - zwalcza działanie wolnych rodników. 

Źródłem cynku są: kiełki pszenne i otręby, czosnek, cebula, nasiona dyni i słonecznika, groch, żółtka jaj, wątroba wołowa, mięso indycze, małże, ostrygi, chude mleko, drożdże.  
Dzienna dawka cynku (10-13 mg) znajduje się przykładowo w 35 dag chleba mieszanego, 10 dag sera edamskiego, 22 dag soczewicy czy też 30 dag wołowiny. 

PO WYPICIU NAWET JEDNEGO KIELISZKA MOCNEGO ALKOHOLU POZIOM CYNKU W ORGANIZMIE ZNACZNIE SPADA



WITAMINA E (Tokoferol) - eliksir młodości dla skóry

Najskuteczniej ze wszystkich witamin przeciwdziała starzeniu się skóry oraz tworzeniu się zmarszczek. Dzięki niej skóra jest odczuwalnie bardziej miękka i elastyczna, witamina E ma działanie nawilżające dla skóry - zapobiega jej nadmiernemu wysuszeniu. Ma wpływ na mikrocyrkulację krwi w tkankach, dzięki czemu cera odzyskuje swój naturalny, równomierny koloryt. Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV (nie zapominajmy bowiem, że opalenizna choć wygląda latem ładnie - jest reakcją  obronną organizmu na działanie promieni UV). Witamina E zwalcza wolne rodniki i widocznie łagodzi blizny pozostające po zranieniach.

Można ją znaleźć w kiełkach zbożowych, warzywach liściastych, grochu, rybach, owocach dzikiej róży, maśle, otrębach, olejach roślinnych. Witamina ta jest obok witamin A, D i K rozpuszczalna w tłuszczach. Często w produktach spożywczych oznaczona jako dodatek o numerze E-306. Syntetyczne tokoferole mają oznaczenie E-307 - E-309.

WITAMINA E JEST RÓWNIEŻ ZALECANA DLA OSÓB PROWADZĄCYCH NERWOWY TRYB ŻYCIA, ZAPOBIEGA ZAWAŁOWI MIĘŚNIA SERCOWEGO

Dzienna dawka zalecana do spożycia to ok. 10-12 mg co odpowiada 25 g oleju słonecznikowego, 60 dag makreli, 20 g siemienia lnianego, czy też 80 dag surowej kapusty białej. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz