piątek, 5 kwietnia 2013

Palenie bierne - czym zagraża osobie postronnej ?

Warto zacząć od tego, że dym papierosowy dzielimy na strumień główny - wdychany ustami przez palącego oraz na strumień boczny - który ulatnia się z papierosa w postaci nieregularnej smugi dymu. Palacz bierny narażony jest więc na wdychanie strumienia bocznego. Pozornie ten sam dym ma nieco inny skład w strumieniu głównym i bocznym. Boczny, zawiera aż czterokrotnie większą dawkę nikotyny niż strumień główny. Można więc twierdzić, że częste narażenie na palenie bierne może być w skutkach jeszcze bardziej rakotwórcze niż palenie czynne. Często stwierdza się choroby odtytoniowe u ludzi, którzy w swym życiu nie wypalili ani jednego papierosa. Do chorób takich zaliczyć możemy nie tylko problemy z wydolnością płuc i chorobami serca, ale również raka płuc, gardła, przełyku itd. 

Oprócz tak groźnych chorób jak wyżej wymienione, palenie bierne może być również źródłem alergii. W strumieniu bocznym znajduje się bowiem wiele substancji uczulających. nie tylko wdychanie ale już sama styczność z nimi może skutkować łzawieniem oczu, podrażnieniem błony śluzowej nosa. Wdychanie zaś powoduje niekiedy kaszel, nawracające stany zapalne układu oddechowego, a niekiedy również astmę.


Ponadto palenie bierne powoduje również: nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.
Warto dodać, że niepożądanym efektem palenia biernego na który często jesteśmy narażeni to nieprzyjemny zapach dymu, który wnika szczególnie w ubrania i włosy.

SKŁADNIKI WYSTĘPUJĄCE W DYMIE TYTONIOWYM:


ALKALOIDY

Alkaloidem, który występuje w dymie w największym stężeniu (97% wszystkich alkaloidów) jest nikotyna o wzorze sumarycznym C10H14N2. Jest również składnikiem najbardziej czynnym. Na ilość dymu z jednego papierosa przypada około 1 do 2 mg nikotyny.

 Jej działanie polega na:
- obkurczaniu naczyń krwionośnych - również wieńcowych, które odgrywają ogromną rolę w zaopatrywaniu mięśnia sercowego w tlen. 
- podnoszeniu ciśnienia tętniczego krwi 
- nienaturalnym przyspieszaniu akcji serca, co w efekcie może zaburzyć prawidłowy rytm pracy serca
- niepożądanym wpływie na gen p53, który odpowiedzialny jest za powstrzymywanie niekontrolowanego rozwoju komórek. 

WCHŁANIANIE NIKOTYNY:  jest niemalże natychmiastowe, gdyż zachodzi ono na drodze dyfuzji przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych (jama ustna i nos), a także przez pęcherzyki płucne. W efekcie dostaje się ona do krwiobiegu płucnego, do aorty przez serce i dalej do krwiobiegu obwodowego. Po dotarciu do mózgu podrażnia receptory skutkując uwolnieniem adrenaliny (epinefryny), noradrenaliny - o podobnym do adrenaliny działaniu oraz hormonów antydiuretycznych. wywiera również bezpośrednie działanie na zwoje komórek nerwowych układu sympatycznego i parasympatycznego, a także na połączenia neuromięśniowe. 

POZOSTAŁE ALKALOIDY  stanowiące łącznie 3% dymu tytoniowego:


• nikoteina - stanowi ok. 2% wszystkich alkaloidów tytoniu
• nikotamina - stanowi 0,5% wszystkich alkaloidów tytoniu
• nikotelina
• anabazyna
• anatabina
• nikotyryna
• kotinina – metabolit nikotyny

1 komentarze:

  1. W obecnych czasach usługi psychologa są coraz bardziej cenione i potrzebne. Dobra pomoc psychologiczna potrafi zmienić życie na lepsze. Z własnego doświadczenia mogę polecić https://psycholog-ms.pl/, gdzie znalazłem wsparcie i profesjonalne podejście.

    OdpowiedzUsuń