czwartek, 18 kwietnia 2013

MIGRENA - czai się w genach i twojej decie

Mianem migreny okręśla się zwykle powtarzający się okresowo, kilkudniowy ból głowy, z reguły po jednej stronie głowy. Ból ma charakter pulsujący i często towarzyszy mu ból oczu umiejsowiony pod łukiem brwiowym. Migrena trwa zazwyczaj od 4 godzin do 3 dni przez co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Migrena to nie tylko zwyczajny ból -  współistnieje ona z takimi objawami jak rozdrażnienie, wrażliwość na światło (fotofobia), intensywne zapachy (osmofobia) oraz bodźce dźwiękowe (fonofobia). W tym okresie spada również apretyt. Migrena jest przypadłością dziedziczną. Szacuje się, że aż 70% córek kobiet, które mają migrene - równiez ją ma. Uwarunkowane jest to przypuszczalnie genetyczną predyspozycją do nadmiernych reakcji neuronaczyniowych. Migrenie w zaostrzonych przypadkach mogą towarzyszyć również nudności i wymioty.

Rodzaje migreny

  • Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem. Występuje też obniżona ostrość wzroku, a nawet całkowita krótkotrwała ślepota. Bardzo często z bólami migrenowymi związane są nudności i wymioty.
  • Okoporaźna – występują bóle głowy skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.
  • Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe objawy mózgowe pod postacią parestezji, afazji lub dyzartrii, niedowładów a także napady padaczki Jacksona i objawy migreny okoporaźnej.
  • Stan migrenowy – to napad migreny przedłużający się powyżej 72 godzin. Towarzyszą mu nasilone objawy wegetatywne w postaci uporczywych wymiotów, mogących doprowadzić do istotnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.
  • Śnieg optyczny – przewlekła aura migrenowa, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.
  • Z aurą – trwająca zazwyczaj do 3 godz. występują porażenia wzroku, paraliże rąk, nudności, trudności w mówieniu, towarzyszy temu ból głowy.

Co nasila migrenę? 

Zarówno częstość występowania jak i nasilenie może być uwarunkowana od wrodzonych predyspozycji, wysiłku fizycznego ale również od diety. Do ataków migreny często przyczynia się głód oraz niektóre produkty spożywcze: czekola, produkty zawierające glutaminian sodu, sery pleśniowe, kostki rosołowe, gotowe pasztety i wędliny. Należy także unikać przemęczenia, które często prowadzi do zapoczątkowania migreny. Wskazany jest regularny sen i odpoczynek. Istnieją doniesienia o korzystnym działaniu diety bogatej w węglowodany i niskobiałkowej [Hasselmark i wsp., 1987] oraz diety nisko-tłuszczowej [Bic i wsp., 1999] na występowanie epizodów migrenę. 

ODZIEDZICZONA MIGRENA MOŻE UJAWNIĆ SIĘ AŻ DO 60 R.Ż. 

Troche danych statystycznych

Statystycznie na migrenę cierpi 12–28% ludzi w pewnym okresie ich życia. Zapadalność roczna wynosi 6–15% u dorosłych mężczyzn i 14–35% u dorosłych kobiet. Około 4–5% dzieci poniżej 12 lat ma migreny, z małą różnicą pomiędzy dziewczynkami i chłopcami. Po okresie dojrzewania następuje gwałtowny wzrost liczby przypadków migreny u dziewcząt, który występuje jeszcze we wczesnym życiu dorosłym. W średnim wieku migrena występuje u około 25% kobiet na rok i mniej niż u 10% mężczyzn. Po menopauzie ataki wśród kobiet gwałtownie się zmniejszają, po siedemdziesiątym roku życia około 5% populacji mężczyzn i kobiet cierpi na migreny.

0 komentarze:

Prześlij komentarz