Jest problemem dotykającym bardzo wielu ludzi. Często odczuwana poprzez dokuczliwe pieczenie za mostkiem oraz uczucie kwaśno – gorzkiego posmaku w ustach . Powodowane jest to cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do gardła. Aby to lepiej zrozumieć warto przyjrzeć się bliżej budowie układu pokarmowego.
Przełknięty pokarm trafia z gardła do przełyku. Przełyk ma kształt rury ok 10 cm, uchodzącej do żołądka. Na końcu tej długiej rury znajduje się tzw. dolny zwieracz przełyku, który czuwa nad tym aby jedzenie porcjami dostawało się do żołądka, a także by treść pokarmowa nie cofała się do przełyku. W żołądku pokarm miesza się z sokiem żołądkowym o kwaśnym pH. Jeżeli dolny zwieracz przełyku działa nieprawidłowo, nadtrawiony pokarm cofa się powodując pieczenie za mostkiem.
Normalne pH przełyku jest zasadowe, tak więc kwaśne pH pochodzące z żołądka może z czasem powodować szkodliwe skutki swego działania np. chrypę powodowana uszkodzeniami strun głosowych. Często podczas snu, u osób posiadających „nieszczelny żołądek” może dochodzić do osiadania kropelek kwasu żołądkowego na krtani, co skutkowało będzie obrzękiem strun głosowych. Dlatego tez osoby cierpiące na refluks żołądkowy określany inaczej GERD , cierpią na poranna chrypkę.
Główna przyczyną GERD jest zbyt słabe działanie dolnego zwieracza przełyku lub nadmierne jego rozciąganie. Może być to spowodowane wadami anatomicznymi jak i zwiotczeniem mięśnia. Niektóre substancje takie jak nikotyna, kofeina, czekolada, alkohol ,tłuste potrawy i ostro doprawione potrawy, napoje gazowane, mogą osłabiać działanie zwieracza. Również obfite posiłki powodują, że mięsień ten nie pracuje tak jak powinien. Chorobie tej sprzyja także jedzenie w pospiechu, otyłość, picie słodzonych soków np. z kartonika a także przyjmowanie niektórych leków np.. tych przeciwko astmie.
Takie same dolegliwości jak GERD mogą być spowodowane również innymi chorobami np. wrzodami żołądka lub dwunastnicy czy schorzeniami trzustki i pęcherzyka żółciowego. Zdarza się, że refluks bywa nawet mylony z zawałem serca , który także objawia się często pieczeniem w klatce piersiowej i ściskaniem.
Zgaga często występuje podczas ciąży jednak wynika to głównie z innego ułożenia żołądka w tym stanie. Ustępuje ona zwykle zaraz po urodzeniu dziecka, nie utrzymuje się trwale jak ma to miejsce w przypadku refluksu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz