Pages - Menu

sobota, 16 lutego 2013

Osłabienie i brak energii? - zadbaj o nadnercza!

Nadnercza - często o nich nie pamiętasz a może nawet nie wiesz, że istnieją. Tymczasem każdego dnia wykonują one dla ciebie intensywną pracę. Podczas gdy oglądasz film sensacyjny, pijesz kawę, lub przeżywasz rozmowę kwalifikacyjna czy ważny egzamin.
Nadnercza są parzystymi gruczołami wydzielania wewnętrznego położonymi tuż nad nerkami. Mają kształt stożkowaty i składają się z części korowej i rdzeniowej.

Część korowa wytwarza: 
- kortykosteroidy - min. kortyzol,
- mineralokortykoidy - np. aldosteron
- niewielkie ilości hormonów płciowych - androgeny.

Część rdzeniowa:
- wytwarza noradrenalinę katecholaminy i co najważniejsze stale wydziela do krwi pewne ilości adrenaliny.

Jak przełożyć te trudne nazwy na związek z naszym codziennym samopoczuciem? 




Czy obserwujesz u siebie co najmniej 3 z objawów wyróżnionych pogrubioną czcionką? Jeśli TAK - może to oznaczać, że cierpisz na zaburzenia równowagi hormonalnej nadnerczy. Ponadto jeśli masz 5 lub więcej objawów z kolumny 2 i 3 - warto zadbać o zdrowsze odżywianie. 

Dlaczego tak się dzieje? 

Coraz częściej żyjemy w stałym napięciu emocjonalnym. Na każdym kroku atakują nas sytuacje stresujące i niekiedy wymagające od nas rezygnowania z możliwości odpoczynku. Gdy jednak znajdziemy już wolną chwilę dla siebie - jak spędzamy czas? 

Załóżmy, że jesteśmy na letnim wypoczynku. Z dala od stresów związanych z pracą, szkołą... po stresującej wielogodzinnej podróży. Przy najbliższym automacie wypijamy filiżankę czarnej kawy by poczuć się lepiej. 
Po dłuższej chwili odpoczynku w promieniach słonecznych sięgamy po zabraną ze sobą książkę, której już sama okładka obiecuje sensacyjny wątek pełen zagadkowości, morderstwa, napięcia, czy pożądania. Gdy już znudzi nam się taka forma odpoczynku próbujemy innych form rozrywki zależnych od miejsca w którym się znaleźliśmy - windsurfing, narty, lub coś bardziej ekscytującego jak skoki na bungee czy przejażdżka rollercoasterem. 
Czy i ty w swoim życiu znalazłeś objawy uzależnienia od stresu

Co sprawia, że brakuje nam energii? 

Otóż wszystkie czynniki które wzmagają wydzielanie adrenaliny w naszym organizmie. Ciągły stres, pośpiech, kawa, napoje energetyczne, mocna herbata, czekolada, sporty ekstremalne, napoje typu cola, horrory w telewizji, książki o watkach sensacyjnych, alkohol, gry komputerowe, czy "mocna" i głośna muzyka. Zajęcia pozornie odstresowujące mogą być przyczyną wypalenia się całej zmagazynowanej w nas energii. Często całkiem nieświadomie doprowadzamy nasz organizm do stanu uzależnienia od stresu nie dając mu chwili na prawdziwy relaksujący odpoczynek. Trudno bowiem się zrelaksować będąc pod stałym wpływem środków pobudzających.


Podsumowując: nadnercza położone są nad nerkami. Produkują hormony, ułatwiające organizmowi adaptacje w warunkach stresu. Należą do niech : adrenalina, kortyzon , DHEA, które pomagają odpowiedzieć na sytuacje zagrożenia przez skierowanie energii na reakcję : „walcz lub uciekaj”, wymagającą sprawnego dostarczania tlenu i glukozy do mięśni w celu zwiększenia produkcji energii umysłowej i fizycznej. W stresie krew gęstnieje co przyspiesza gojenie ran. Długotrwały stan podwyższenia energii ma jednak skutki uboczne : zwalnia trawienie, upośledzone zostają procesy naprawy tkanek i zakłócone funkcjonowanie organizmu , ponieważ cała energia ukierunkowana jest na radzenie sobie ze stresem. Konsekwencją przedłużonego stresu jest przyspieszenie procesów starzenia , występowanie różnych procesów  trawienia i rozchwianie równowagi hormonalnej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz